پرتال جامع علوم انسانی

پرتال جامع علوم انسانیادبیات

پرتال جامع علوم انسانی به آدرس www.ensani.ir  به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است:

-ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود.

- معرفی تخصصی پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی علوم انسانی جهت تقویت حقوق معنوی.

- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای علوم انسانی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه علمی کشور در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی.

- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی علوم انسانی در کشور.

وجه تمایز پرتال جامع علوم انسانی با سایر پایگاه داده های مشابه، دسته بندی موضوعی داده های علمی در آن می‌باشد که در قالب بیش از ۳۱۰۰ موضوع، حوزه های مختلف علوم انسانی را شامل می شود. مزیت دیگر پرتال جامع علوم انسانی دسترسی آسان و رایگان مخاطبان به منابع پرتال جامع علوم انسانی می باشد.

 در فاز اول پرتال، ابتدا چارت موضوعی ۱۵ پایگاه اصلی پرتال با مشورت اساتید و صاحب نظران هر حوزه تهیه و بیش از ۲۵۰ هزار داده علمی جمع آوری شد که ۱۸۰ هزار داده علمی (شامل مقالات منتشر شده در نشریات مکتوب، مقالات ارائه شده در پایگاه های علمی، نمایه مقالات ارائه شده در همایش ها، نمایه کتاب و نمایه پایان نامه ها) حائز شرایط درج در پرتال جامع علوم انسانی تشخیص داده شده و به مرور زمان در پرتال قرار گرفت. از این تعداد حدود ۱۱۰ هزار مقاله بصورت تمام متن می باشد.

فاز دوم پروژه با هدف تکمیل بانک اطلاعاتی موجود، بروزرسانی نشریات و اضافه نمودن نشریات جدید آغاز به کار کرد. همچنین ۲ پایگاه جدید تربیت بدنی و کتابداری، به پرتال اضافه شده است.

در این مرحله تمرکز پرتال بر جمع آوری مقالات نشریات علمی و تاریخی از ابتدای انتشار تا نشریاتِ به روز متمرکز شده بود. حاصل فعالیت پرتال ، جمع آوری ۱۶۰ هزار داده علمی بود که حدود ۱۲۰ هزار داده توسط کارشناسان ۱۷ پایگاه اصلی موجود در پرتال حائز شرایط درج در پرتال تشخیص داده شد.

در فاز دوم برای تعامل بهتر پرتال با نشریات واحد روابط عمومی این واحد تاسیس شد که حاصل تلاش این واحد تا کنون برقرای ارتباط دوسویه با بیش از ۳۰۰ نشریه فعال موجود در پرتال می باشد که ضمن ایجاد صفحه اختصاصی نشریات علوم انسانی، آخرین شماره نشریات بر روی پرتال قرار می گیرد.

وضعیت فعلی پرتال

در حال حاضر پرتال جامع علوم انسانی با بیش از ۳۰۰ هزار داده علمی که حدود ۲۲۵ هزار داده آن تمام متن می باشد میزبان جامعه علمی و پژوهشگران حوزه علوم انسانی و اسلامی می باشد. جدول زیر میزان مقالات جمع آوری شده تا کنون در پرتال جامع علوم انسانی را در قالب فاز اول و دوم نشان می دهد.

میزان داده های علمی پایگاه های پرتال جامع علوم انسانی

نام پایگاه تعداد داده های علمی نام پایگاه تعداد داده های علمی
فلسفه و منطق ۸۰۰۰ علوم کتابداری ۳۰۰۰
اقتصاد ۲۵۰۰۰ تربیت بدنی ۲۰۰۰
تاریخ ۲۲۰۰۰ مطالعات زنان ۵۵۰۰
روانشناسی و علوم تربیتی ۲۶۰۰۰ مطالعات هنر ۱۸۰۰۰
علوم اسلامی ۴۰۰۰۰ مدیریت ۴۵۰۰۰
علوم اجتماعی و ارتباطات ۱۴۵۰۰ ادبیات ۳۵۰۰۰
علوم انسانی ۲۵۰۰ زبانشناسی ۶۰۰۰
علوم سیاسی و روابط بین الملل ۲۳۰۰۰ جغرافیا ۸۵۰۰
حقوق ۱۶۰۰۰ مجموع ۳۰۰٫۰۰۰

هزینه دسترسی:دسترسی آزاد
ناشرپژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
کشور:ایران
شهر:تهران
تعداد مجلات تحت پوشش~بیش از 1000عنوان
تعداد کل رکوردهابیش از 300 هزار مقاله
برچسب‌ها

نظرات