دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی

dakaکتابداری و اطلاع‌رسانی

نخستین کتابِ کتابداری، اصول فن کتابداری و تنظیم کتابخانه های عمومی و خصوصی تألیف محسن صبا  بود که درسال ۱۳۳۸ انتشار یافت. با طلیعه های آموزش رسمی کتابداری در ایران و به دنبال آن، شکل گیری گروه های کتابداری در دانشگاه ها و نیز تأسیس موسسه هایی چون مرکز خدمات کتابداری، و نهادهای مرتبط دیگر، کتاب های دیگری  به طبع رسید که هنوز هم جزو متون هسته این رشته به شمار می آیند؛ مثلا کتاب های  شناختی از دانش شناسی از هوشنگ ابرامی، خدمات فنی از پوری سلطانی ، مأخذشناسی از پروین انوار و گسترش های رده بندی و … بارها چاپ و ویرایش شده اند و هنوز هم جزو منابع اصلی این رشته به شمار می آیند. پس از آن انتشار این متون گسترش یافت. اما همواره جای خالی متونی که به طرح مباحث پایه و بنیادی رشته بپردازند و رویکرد ایرانی نیز داشته باشند حس می شد.

پس از گذشت حدودنیم قرن، دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تلاش گروهی از متخصصان این حوزه در سال های ۱۳۸۱(جلد اول) و ۱۳۸۵(جلد دوم)  به چاپ رسید .اصولا تدوین دایره المعارف تخصصی در هر حوزه دانش، می تواند بیانگر بالندگی و انسجام آن رشته باشد.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تصمیم گرفته است تا متن کامل این اثر را از طریق اینترنت نیز در اختیار علاقمندان قرار دهد تا دسترسی آن برای همگان تسهیل شده و جامعه کتابداری و اطلاع رسانی در ویرایش دائمی و مستمر آن شرکت کند.

لینک دسترسی

هزینه دسترسی:رایگان
ناشرسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
کشور:ایران
شهر:تهران
سال شروع فعالیت:1381
تعداد کتب~2 جلد
برچسب‌ها

نظرات